IXYS Corporation IXSH30N60BD1
IXSH30N60BD1 picture photo
Mfg. Part Number
IXSH30N60BD1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 55A 200W TO247
Datasheet Download
IXSH30N60BD1.pdf
Availability of IXSH30N60BD1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXSH30N60BD1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXSH30N60BD1
Internal Part NumberEIS-IXSH30N60BD1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIGBT's S Class Type 23/Apr/2013
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)55A
Current - Collector Pulsed (Icm)110A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.7V @ 15V, 55A
Power - Max200W
Switching Energy1.5mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge100nC
Td (on/off) @ 25°C30ns/150ns
Test Condition480V, 30A, 4.7 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD (IXSH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXSH30N60BD1
Related LinksIXSH30, IXSH30N60BD1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXSH30N60BD1 Details Description
Related parts for IXSH30N60BD1
JUMPER-H1505TR/A3049G/X 2" datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3048V/H1507TR10" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 7.5MM datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
SCD-THR 3.81/22/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1A 150 MOHM SMD datasheet.pdf