IXYS Corporation IXSP10N60B2D1
IXSP10N60B2D1 picture photo
Mfg. Part Number
IXSP10N60B2D1
Brief Description
IGBT 600V 20A 100W TO220AB
Datasheet Download
IXSP10N60B2D1.pdf
Availability of IXSP10N60B2D1
QUANTITY
IXSP10N60B2D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXSP10N60B2D1
Internal Part NumberEIS-IXSP10N60B2D1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Standard Package50
Series-
PackagingBulk
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)20A
Current - Collector Pulsed (Icm)30A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 10A
Power - Max100W
Switching Energy430µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge17nC
Td (on/off) @ 25°C30ns/180ns
Test Condition480V, 10A, 30 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Package / CaseTO-220-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXSP10N60B2D1
Related LinksIXSP10, IXSP10N60B2D1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXSP10N60B2D1 Details Description
Related parts for IXSP10N60B2D1
FERRITE BEAD 45 OHMS AXIAL LEAD datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SGE-225-2-1070 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf