IXYS Corporation IXSR40N60BD1
IXSR40N60BD1 picture photo
Mfg. Part Number
IXSR40N60BD1
Brief Description
IGBT 600V 70A 170W ISOPLUS247
Datasheet Download
IXSR40N60BD1.pdf
Availability of IXSR40N60BD1
QUANTITY
IXSR40N60BD1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXSR40N60BD1
Internal Part NumberEIS-IXSR40N60BD1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package30
Series-
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)70A
Current - Collector Pulsed (Icm)150A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 40A
Power - Max170W
Switching Energy1.8mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge190nC
Td (on/off) @ 25°C50ns/110ns
Test Condition480V, 40A, 2.7 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Package / CaseISOPLUS247™
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageISOPLUS247™
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXSR40N60BD1
Related LinksIXSR40, IXSR40N60BD1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXSR40N60BD1 Details Description
Related parts for IXSR40N60BD1
IC DRIVER 75 OHM SOP8 TR datasheet.pdf
IC FLASH CONFIG 16M 20PLCC datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS 1.5MM SMD .5MM datasheet.pdf
IC CAPSENSE EXP 6 I/O 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HD ARRAY 299POS MALE GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 38POS DUAL PCB datasheet.pdf