IXYS Corporation IXST15N120B
IXST15N120B picture photo
Mfg. Part Number
IXST15N120B
Brief Description
IGBT 1200V 30A 150W TO268
Datasheet Download
IXST15N120B.pdf
Availability of IXST15N120B
QUANTITY
IXST15N120B Order Process
Ship out your order
Specifications of IXST15N120B
Internal Part NumberEIS-IXST15N120B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package30
Series-
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)30A
Current - Collector Pulsed (Icm)60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.4V @ 15V, 15A
Power - Max150W
Switching Energy1.5mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge57nC
Td (on/off) @ 25°C30ns/148ns
Test Condition960V, 15A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXST15N120B
Related LinksIXST1, IXST15N120B Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXST15N120B Details Description
Related parts for IXST15N120B
RES SMD 130K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 56.6VC AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 30V 2A 5TSMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 10.01K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf