IXYS Corporation IXST15N120BD1
IXST15N120BD1 picture photo
Mfg. Part Number
IXST15N120BD1
Brief Description
IGBT 1200V 30A 150W TO268
Datasheet Download
IXST15N120BD1.pdf
Availability of IXST15N120BD1
QUANTITY
IXST15N120BD1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXST15N120BD1
Internal Part NumberEIS-IXST15N120BD1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package30
Series-
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)30A
Current - Collector Pulsed (Icm)60A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic3.4V @ 15V, 15A
Power - Max150W
Switching Energy1.5mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge57nC
Td (on/off) @ 25°C30ns/148ns
Test Condition960V, 15A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)30ns
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXST15N120BD1
Related LinksIXST15, IXST15N120BD1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXST15N120BD1 Details Description
Related parts for IXST15N120BD1
IC DAC 12BIT DUAL W/BUFF 24-SOIC datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR TPS54317 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 3 POS FEMALE,RA-WIRE 10M datasheet.pdf
HP3009, 2NC + 1NO BBM, 2.4 IN SH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf