IXYS Corporation IXTA160N075T
IXTA160N075T picture photo
Mfg. Part Number
IXTA160N075T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 75V 160A TO-263
Datasheet Download
IXTA160N075T.pdf
Availability of IXTA160N075T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXTA160N075T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTA160N075T
Internal Part NumberEIS-IXTA160N075T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIXT Series 30/Oct/2012
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMV™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C160A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs112nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4950pF @ 25V
Power - Max360W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (IXTA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTA160N075T
Related LinksIXTA16, IXTA160N075T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTA160N075T Details Description
Related parts for IXTA160N075T
RES 5.6 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES 4.3 OHM 7W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 100UH SMD datasheet.pdf
RES 301 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming Backlight 64-TQFN (9x9) datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT PCB PIN datasheet.pdf