IXYS Corporation IXTA76N25T
IXTA76N25T picture photo
Mfg. Part Number
IXTA76N25T
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 76A TO-263
Datasheet Download
IXTA76N25T.pdf
Availability of IXTA76N25T
QUANTITY
IXTA76N25T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTA76N25T
Internal Part NumberEIS-IXTA76N25T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C76A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs39 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs92nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4500pF @ 25V
Power - Max460W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (IXTA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTA76N25T
Related LinksIXTA7, IXTA76N25T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTA76N25T Details Description
Related parts for IXTA76N25T
IC LED Driver Linear I2C Dimming 25mA 24-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 193.7673MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 825K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf