IXYS Corporation IXTA76N25T
IXTA76N25T picture photo
Mfg. Part Number
IXTA76N25T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 76A TO-263
Datasheet Download
IXTA76N25T.pdf
Availability of IXTA76N25T
QUANTITY
IXTA76N25T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTA76N25T
Internal Part NumberEIS-IXTA76N25T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C76A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs39 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs92nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4500pF @ 25V
Power - Max460W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263 (IXTA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTA76N25T
Related LinksIXTA7, IXTA76N25T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTA76N25T Details Description
Related parts for IXTA76N25T
CONN HEADER VERT .100 26POS TIN datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC UNIV SHIFT REGISTER 20SSOP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL SLOT OPTOSCHMITT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 22K OHM 0606 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 120/240VAC datasheet.pdf