IXYS Corporation IXTC280N055T
IXTC280N055T picture photo
Mfg. Part Number
IXTC280N055T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 145A ISOPLUS220
Datasheet Download
IXTC280N055T.pdf
Availability of IXTC280N055T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXTC280N055T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTC280N055T
Internal Part NumberEIS-IXTC280N055T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLIXT Series 30/Oct/2012
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMV™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C145A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.6 mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs200nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9800pF @ 25V
Power - Max160W