IXYS Corporation IXTH110N10L2
IXTH110N10L2 picture photo
Mfg. Part Number
IXTH110N10L2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 110A TO-247
Datasheet Download
IXTH110N10L2.pdf
Availability of IXTH110N10L2
QUANTITY
IXTH110N10L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH110N10L2
Internal Part NumberEIS-IXTH110N10L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesLinear L2™
Packaging-
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C110A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs18 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs260nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10500pF @ 25V
Power - Max600W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH110N10L2
Related LinksIXTH11, IXTH110N10L2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH110N10L2 Details Description
Related parts for IXTH110N10L2
CONN HEADER 8POS .156 R/A TIN datasheet.pdf
IC RESET CMOS 3.5V 200MS 5SSOP datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 18AWG .156 ORANGE datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 130POS datasheet.pdf
CORD SJT 16AWG 3COND 5M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 5POS PIN datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 7.5NS 144TQFP datasheet.pdf
MICRO 31C S 12" YEL NI datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.00082UF RADIAL datasheet.pdf