IXYS Corporation IXTH110N25T
IXTH110N25T picture photo
Mfg. Part Number
IXTH110N25T
Brief Description
MOSFET N-CH 250V 110A TO-247
Datasheet Download
IXTH110N25T.pdf
Availability of IXTH110N25T
QUANTITY
IXTH110N25T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH110N25T
Internal Part NumberEIS-IXTH110N25T
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)250V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C110A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs24 mOhm @ 55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs157nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds9400pF @ 25V
Power - Max694W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH110N25T
Related LinksIXTH1, IXTH110N25T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH110N25T Details Description
Related parts for IXTH110N25T
IC OPAMP TRANSCOND 275MHZ 14SOIC datasheet.pdf
FUSE RESETTABLE 300MA 60V 2920 datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30 OHM 3% 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 2K OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SC-SMT 3.81/02/90LF 1.5SN BK datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 2M datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 26POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AXL E PB DI8 DO4 2A M12 6M datasheet.pdf