IXYS Corporation IXTH120P065T
IXTH120P065T picture photo
Mfg. Part Number
IXTH120P065T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 65V 120A TO-247
Datasheet Download
IXTH120P065T.pdf
Availability of IXTH120P065T
QUANTITY
IXTH120P065T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH120P065T
Internal Part NumberEIS-IXTH120P065T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchP™
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)65V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs10 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs185nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds13200pF @ 25V
Power - Max298W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH120P065T
Related LinksIXTH12, IXTH120P065T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH120P065T Details Description
Related parts for IXTH120P065T
IDC CABLE - MKS40K/MC40M/X datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit datasheet.pdf
CONN MEMORY SCKT SODIMM REV GOLD datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 24WQFN datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf