IXYS Corporation IXTH13N80
IXTH13N80 picture photo
Mfg. Part Number
IXTH13N80
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 13A TO-247
Datasheet Download
IXTH13N80.pdf
Availability of IXTH13N80
QUANTITY
IXTH13N80 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH13N80
Internal Part NumberEIS-IXTH13N80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMegaMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C13A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs800 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4500pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH13N80
Related LinksIXTH, IXTH13N80 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH13N80 Details Description
Related parts for IXTH13N80
RES 47 OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 80UH SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 26POS datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf