IXYS Corporation IXTH13N80
IXTH13N80 picture photo
Mfg. Part Number
IXTH13N80
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 800V 13A TO-247
Datasheet Download
IXTH13N80.pdf
Availability of IXTH13N80
QUANTITY
IXTH13N80 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH13N80
Internal Part NumberEIS-IXTH13N80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMegaMOS™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C13A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs800 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs170nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4500pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH13N80
Related LinksIXTH, IXTH13N80 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH13N80 Details Description
Related parts for IXTH13N80
KIT TRIM POT 3339P SER 14 VALUES datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-USOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
CAP THIN FILM 30PF 25V 0805 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 1KW 200V datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
350 TB WIR PRO 2-ROWS-R datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf