IXYS Corporation IXTH14N100
IXTH14N100 picture photo
Mfg. Part Number
IXTH14N100
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 14A TO-247
Datasheet Download
IXTH14N100.pdf
Availability of IXTH14N100
QUANTITY
IXTH14N100 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH14N100
Internal Part NumberEIS-IXTH14N100
FamilyFETs - Single
SeriesMegaMOS™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C14A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs820 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs195nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5650pF @ 25V
Power - Max360W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH14N100
Related LinksIXTH1, IXTH14N100 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH14N100 Details Description
Related parts for IXTH14N100
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL FOR HSS SERIES datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 21BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI DIFF 5V DIP datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 200V Y5U 3025 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
330UF 6,3V 9,4X23,3MM 125C 20000 datasheet.pdf