IXYS Corporation IXTH15N50L2
IXTH15N50L2 picture photo
Mfg. Part Number
IXTH15N50L2
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 15A TO-247
Datasheet Download
IXTH15N50L2.pdf
Availability of IXTH15N50L2
QUANTITY
IXTH15N50L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH15N50L2
Internal Part NumberEIS-IXTH15N50L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLinear L2™ MOSFETs
FamilyFETs - Single
SeriesLinear L2™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs480 mOhm @ 7.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs123nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4080pF @ 25V
Power - Max300W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH15N50L2
Related LinksIXTH1, IXTH15N50L2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH15N50L2 Details Description
Related parts for IXTH15N50L2
TUBING-CORRUGATED .505"X100' datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.7V SC-82AB datasheet.pdf
KIT CONN MINI-FIT JR 16 CIRCUITS datasheet.pdf
MULTIGIG RT T1 1" DC SE F-RGT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 85POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 321POS GOLD datasheet.pdf