IXYS Corporation IXTH160N15T
IXTH160N15T picture photo
Mfg. Part Number
IXTH160N15T
Brief Description
MOSFET N-CH 150V 160A TO-247
Datasheet Download
IXTH160N15T.pdf
Availability of IXTH160N15T
QUANTITY
IXTH160N15T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH160N15T
Internal Part NumberEIS-IXTH160N15T
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchHV™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C160A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs9.6 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs160nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8800pF @ 25V
Power - Max830W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH160N15T
Related LinksIXTH1, IXTH160N15T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH160N15T Details Description
Related parts for IXTH160N15T
CONN HDR DUAL 36POS .100 R/A AU datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR 22POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
15P MTA156 POST CONN ASSY LF datasheet.pdf
NE1 ANTENA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
CONN HDR 70POS 2.54MM SMD datasheet.pdf