IXYS Corporation IXTH180N10T
IXTH180N10T picture photo
Mfg. Part Number
IXTH180N10T
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 180A TO-247
Datasheet Download
IXTH180N10T.pdf
Availability of IXTH180N10T
QUANTITY
IXTH180N10T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH180N10T
Internal Part NumberEIS-IXTH180N10T
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMV™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C180A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.4 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs151nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds6900pF @ 25V
Power - Max480W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH180N10T
Related LinksIXTH1, IXTH180N10T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH180N10T Details Description
Related parts for IXTH180N10T
LED RED T1 MODULAR ASSY datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
PHOTODIODE RED ENH datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
16P MTA156 CONN ASSY 26AWG LF datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 256FBGA datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 900MA 590 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf