IXYS Corporation IXTH26N60P
IXTH26N60P picture photo
Mfg. Part Number
IXTH26N60P
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 26A TO-247
Datasheet Download
IXTH26N60P.pdf
Availability of IXTH26N60P
QUANTITY
IXTH26N60P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH26N60P
Internal Part NumberEIS-IXTH26N60P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPolarHV™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C26A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs270 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs72nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4150pF @ 25V
Power - Max460W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH26N60P
Related LinksIXTH2, IXTH26N60P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH26N60P Details Description
Related parts for IXTH26N60P
FIXED IND 5.6MH 50MA 18 OHM TH datasheet.pdf
SSD 1GB SCSI datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 4.5A 22 MOHM SMD datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-88A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO263-3 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30 OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES 430K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSERT MALE 10+2POS+1GND CRIMP datasheet.pdf