IXYS Corporation IXTH26N60P
IXTH26N60P picture photo
Mfg. Part Number
IXTH26N60P
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 26A TO-247
Datasheet Download
IXTH26N60P.pdf
Availability of IXTH26N60P
QUANTITY
IXTH26N60P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH26N60P
Internal Part NumberEIS-IXTH26N60P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPolarHV™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C26A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs270 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs72nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4150pF @ 25V
Power - Max460W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH26N60P
Related LinksIXTH2, IXTH26N60P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH26N60P Details Description
Related parts for IXTH26N60P
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BLK SHLD 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/32"-6" CLEAR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
TM3476K016DEBA datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf