IXYS Corporation IXTH30N60L2
IXTH30N60L2 picture photo
Mfg. Part Number
IXTH30N60L2
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 30A TO-247
Datasheet Download
IXTH30N60L2.pdf
Availability of IXTH30N60L2
QUANTITY
IXTH30N60L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH30N60L2
Internal Part NumberEIS-IXTH30N60L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLinear L2™ MOSFETs
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesLinear L2™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs240 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs335nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10700pF @ 25V
Power - Max540W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH30N60L2
Related LinksIXTH3, IXTH30N60L2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH30N60L2 Details Description
Related parts for IXTH30N60L2
RELAY OPTO AC/DC 100V 2.0A 4-SIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
SIDACTOR 4CH 120/240V 150A MS013 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8DFN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
ANT ISM BAND FLEX PCB W/CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 3.3V 20W 5A datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ LVCMOS datasheet.pdf