IXYS Corporation IXTH30N60L2
IXTH30N60L2 picture photo
Mfg. Part Number
IXTH30N60L2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 30A TO-247
Datasheet Download
IXTH30N60L2.pdf
Availability of IXTH30N60L2
QUANTITY
IXTH30N60L2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH30N60L2
Internal Part NumberEIS-IXTH30N60L2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLinear L2™ MOSFETs
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesLinear L2™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs240 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs335nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds10700pF @ 25V
Power - Max540W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH30N60L2
Related LinksIXTH3, IXTH30N60L2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH30N60L2 Details Description
Related parts for IXTH30N60L2
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC 2416 datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 100V 375MA 8SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK W/LED IND PA BG datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
TOOL SUREPUNCH PRO W/LGHT&BLADES datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
SHELF FIXED 17X17.4X1.7" BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 1.5A TSMT6 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf