IXYS Corporation IXTH420N04T2
IXTH420N04T2 picture photo
Mfg. Part Number
IXTH420N04T2
Brief Description
MOSFET N-CH 40V 420A TO-247
Datasheet Download
IXTH420N04T2.pdf
Availability of IXTH420N04T2
QUANTITY
IXTH420N04T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH420N04T2
Internal Part NumberEIS-IXTH420N04T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchT2™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C420A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2 mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs315nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds19700pF @ 25V
Power - Max935W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH420N04T2
Related LinksIXTH42, IXTH420N04T2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH420N04T2 Details Description
Related parts for IXTH420N04T2
RES SMD 4.53K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 5VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
SW KEYBRD MOD 6BUTTON 2PST GRAY datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER EVAL BOAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf