IXYS Corporation IXTH48N20
IXTH48N20 picture photo
Mfg. Part Number
IXTH48N20
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 48A TO-247
Datasheet Download
IXTH48N20.pdf
Availability of IXTH48N20
QUANTITY
IXTH48N20 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH48N20
Internal Part NumberEIS-IXTH48N20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C48A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs50 mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs110nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3000pF @ 25V
Power - Max275W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH48N20
Related LinksIXTH, IXTH48N20 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH48N20 Details Description
Related parts for IXTH48N20
CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
PILOT LIGHT 5V INCAND RECT RED datasheet.pdf
IDC CABLE - HKR40H/AE40M/HPK40H datasheet.pdf
RES SMD 0.036OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 16-20AWG GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 7.5K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0043UF RADIAL datasheet.pdf