IXYS Corporation IXTH60N10
IXTH60N10 picture photo
Mfg. Part Number
IXTH60N10
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 60A TO-247
Datasheet Download
IXTH60N10.pdf
Availability of IXTH60N10
QUANTITY
IXTH60N10 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH60N10
Internal Part NumberEIS-IXTH60N10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C60A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs20 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs110nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3200pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH60N10
Related LinksIXTH, IXTH60N10 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH60N10 Details Description
Related parts for IXTH60N10
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8DIP datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 80MHZ 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT323 datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
IC AMP PWR RF 2100MHZ TO270-WB15 datasheet.pdf
6P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1520 WHITE datasheet.pdf
FIXED BRIDGE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 0.047 UF 10% 300 VAC RA datasheet.pdf