IXYS Corporation IXTH60N10
IXTH60N10 picture photo
Mfg. Part Number
IXTH60N10
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 60A TO-247
Datasheet Download
IXTH60N10.pdf
Availability of IXTH60N10
QUANTITY
IXTH60N10 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH60N10
Internal Part NumberEIS-IXTH60N10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C60A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs20 mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs110nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3200pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH60N10
Related LinksIXTH, IXTH60N10 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH60N10 Details Description
Related parts for IXTH60N10
IC Z8 GP MCU 16K OTP 48SSOP datasheet.pdf
KIT DEV UNC90 FOR LXNETES datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR PROX SCR-NC 90-250V 15MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
LED CBI 3MM ARRAY 1X4 RED TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 390 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf