IXYS Corporation IXTH67N10
IXTH67N10 picture photo
Mfg. Part Number
IXTH67N10
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 67A TO247AD
Datasheet Download
IXTH67N10.pdf
Availability of IXTH67N10
QUANTITY
IXTH67N10 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTH67N10
Internal Part NumberEIS-IXTH67N10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesMegaMOS™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C67A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs25 mOhm @ 33.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 4mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs260nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4500pF @ 25V
Power - Max300W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247 (IXTH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTH67N10
Related LinksIXTH, IXTH67N10 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTH67N10 Details Description
Related parts for IXTH67N10
IC LIMITING AMP 11.3GBPS 16-QFN datasheet.pdf
CABLE ASSY N TYPE/MMCX datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 11POS 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
MODEM V.92 DATA/FAX/VOICE WORLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 14POS datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS M R/A .318 datasheet.pdf