IXYS Corporation IXTN30N100L
IXTN30N100L picture photo
Mfg. Part Number
IXTN30N100L
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 30A SOT-227
Datasheet Download
IXTN30N100L.pdf
Availability of IXTN30N100L
QUANTITY
IXTN30N100L Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTN30N100L
Internal Part NumberEIS-IXTN30N100L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingBulk
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A
Rds On (Max) @ Id, Vgs450 mOhm @ 15A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs545nC @ 20V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds13700pF @ 25V
Power - Max800W
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTN30N100L
Related LinksIXTN3, IXTN30N100L Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTN30N100L Details Description
Related parts for IXTN30N100L
BATTERY PACK 4.8V 2300 MAH NICAD datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V Y5V 1206 datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 4X10K EE 20-TSSOP datasheet.pdf
TOOL PLIERS TEL-SPLICE datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS SINGLE LT GRY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SIGNAL CONDITIONING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
35A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf