IXYS Corporation IXTP102N15T
IXTP102N15T picture photo
Mfg. Part Number
IXTP102N15T
Brief Description
MOSFET N-CH 150V 102A TO-220
Datasheet Download
IXTP102N15T.pdf
Availability of IXTP102N15T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IXTP102N15T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTP102N15T
Internal Part NumberEIS-IXTP102N15T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C102A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs18 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs87nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5220pF @ 25V
Power - Max455W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTP102N15T
Related LinksIXTP1, IXTP102N15T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTP102N15T Details Description
Related parts for IXTP102N15T
CAP CER 33PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CAP LG PANEL IND GREEN OIL TIGHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK 2NC SLOW ACT datasheet.pdf
ANT GPS SV STD 137MHZ datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 2W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
27000UF 10V 30X30 datasheet.pdf