IXYS Corporation IXTP10P15T
IXTP10P15T picture photo
Mfg. Part Number
IXTP10P15T
Brief Description
MOSFET P-CH 150V 10A TO-220
Datasheet Download
IXTP10P15T.pdf
Availability of IXTP10P15T
QUANTITY
IXTP10P15T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTP10P15T
Internal Part NumberEIS-IXTP10P15T
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchP™
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C10A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs350 mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs36nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2210pF @ 25V
Power - Max83W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTP10P15T
Related LinksIXTP1, IXTP10P15T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTP10P15T Details Description
Related parts for IXTP10P15T
CONN PLUG 13POS ECONOSEAL SERIES datasheet.pdf
CONN HEADER RTANG 9POS .100 TIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 0.205" (5.21mm), 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
FLACHSTECKER2,8X0,8 datasheet.pdf
VARISTOR 610V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 12PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf