IXYS Corporation IXTP2N100P
IXTP2N100P picture photo
Mfg. Part Number
IXTP2N100P
Brief Description
MOSFET N-CH 1000V 2A TO-220
Datasheet Download
IXTP2N100P.pdf
Availability of IXTP2N100P
QUANTITY
IXTP2N100P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTP2N100P
Internal Part NumberEIS-IXTP2N100P
FamilyFETs - Single
SeriesPolar™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)1000V (1kV)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.5 Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs24.3nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds655pF @ 25V
Power - Max86W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTP2N100P
Related LinksIXTP2, IXTP2N100P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTP2N100P Details Description
Related parts for IXTP2N100P
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DOWN-UP datasheet.pdf
TWEEZER ASSORTED datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 20W datasheet.pdf
Crystal 8.0000MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
ASSY RECT 130A 100V SFAST REC datasheet.pdf