IXYS Corporation IXTP44N10T
IXTP44N10T picture photo
Mfg. Part Number
IXTP44N10T
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 44A TO-220
Datasheet Download
IXTP44N10T.pdf
Availability of IXTP44N10T
QUANTITY
IXTP44N10T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTP44N10T
Internal Part NumberEIS-IXTP44N10T
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchMV™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C44A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs30 mOhm @ 22A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 25µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs33nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1262pF @ 25V
Power - Max130W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTP44N10T
Related LinksIXTP4, IXTP44N10T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTP44N10T Details Description
Related parts for IXTP44N10T
CAP FILM 0.039UF 2% 50VDC 1210 datasheet.pdf
IC 10-BIT FET BUS SW 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 30W datasheet.pdf
RES 878 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SMB PLUG STR 50OHM RG316 DS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS JAM NUT PIN M12 datasheet.pdf