IXYS Corporation IXTP44N30T
IXTP44N30T picture photo
Mfg. Part Number
IXTP44N30T
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 300V 44A TO-220
Datasheet Download
IXTP44N30T.pdf
Availability of IXTP44N30T
QUANTITY
IXTP44N30T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTP44N30T
Internal Part NumberEIS-IXTP44N30T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)300V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C44A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs-
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTP44N30T
Related LinksIXTP4, IXTP44N30T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTP44N30T Details Description
Related parts for IXTP44N30T
CONN HEADER .100 SINGL STR 23POS datasheet.pdf
CONN HEADER 47POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
RES 277 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf