IXYS Corporation IXTP70N075T2
IXTP70N075T2 picture photo
Mfg. Part Number
IXTP70N075T2
Brief Description
MOSFET N-CH 75V 70A TO-220
Datasheet Download
IXTP70N075T2.pdf
Availability of IXTP70N075T2
QUANTITY
IXTP70N075T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTP70N075T2
Internal Part NumberEIS-IXTP70N075T2
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchT2™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C70A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs12 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs46nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2725pF @ 25V
Power - Max150W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTP70N075T2
Related LinksIXTP70, IXTP70N075T2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTP70N075T2 Details Description
Related parts for IXTP70N075T2
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
TERM FORK EXP VYL 16-14AWG #10 datasheet.pdf
Connector Receptacle 39 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
K63321A TOOL KIT datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf