IXYS Corporation IXTP8N50PM
IXTP8N50PM picture photo
Mfg. Part Number
IXTP8N50PM
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 4A TO-220
Datasheet Download
IXTP8N50PM.pdf
Availability of IXTP8N50PM
QUANTITY
IXTP8N50PM Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTP8N50PM
Internal Part NumberEIS-IXTP8N50PM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPolarHV™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs800 mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs20nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1050pF @ 25V
Power - Max41W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTP8N50PM
Related LinksIXTP8, IXTP8N50PM Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTP8N50PM Details Description
Related parts for IXTP8N50PM
IC DAC MULTI +5V 12BIT 10-UMAX datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SAMPLING 5V 28-PLCC datasheet.pdf
CONN BOOT HOODED FOR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf