IXYS Corporation IXTP90N15T
IXTP90N15T picture photo
Mfg. Part Number
IXTP90N15T
Brief Description
MOSFET N-CH 150V 90A TO-220
Datasheet Download
IXTP90N15T.pdf
Availability of IXTP90N15T
QUANTITY
IXTP90N15T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTP90N15T
Internal Part NumberEIS-IXTP90N15T
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C90A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs20 mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs80nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds4100pF @ 25V
Power - Max455W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTP90N15T
Related LinksIXTP9, IXTP90N15T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTP90N15T Details Description
Related parts for IXTP90N15T
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 63.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
RES 111K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 10MM 12-24VDC NPN datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 4.56A 17 MOHM datasheet.pdf
PCLIP,STR,ZNY,CLO datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 28V datasheet.pdf