IXYS Corporation IXTQ36N50P
IXTQ36N50P picture photo
Mfg. Part Number
IXTQ36N50P
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 36A TO-3P
Datasheet Download
IXTQ36N50P.pdf
Availability of IXTQ36N50P
QUANTITY
IXTQ36N50P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTQ36N50P
Internal Part NumberEIS-IXTQ36N50P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPolarHV™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C36A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs170 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs85nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5500pF @ 25V
Power - Max540W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTQ36N50P
Related LinksIXTQ3, IXTQ36N50P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTQ36N50P Details Description
Related parts for IXTQ36N50P
IC DAC 10BIT QUAD PARALL 28-SOIC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 3.92M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4N-8B72R datasheet.pdf
IC FLIP-FLOP DUAL D POS 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE MODULE RECTIFIER 3A datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 12A 9 MOHM SMD datasheet.pdf