IXYS Corporation IXTT16P20
IXTT16P20 picture photo
Mfg. Part Number
IXTT16P20
Brief Description
MOSFET P-CH 200V 16A TO-268
Datasheet Download
IXTT16P20.pdf
Availability of IXTT16P20
QUANTITY
IXTT16P20 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTT16P20
Internal Part NumberEIS-IXTT16P20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C16A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs-
Vgs(th) (Max) @ Id-
Gate Charge (Qg) @ Vgs-
Input Capacitance (Ciss) @ Vds-
Power - Max-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTT16P20
Related LinksIXTT, IXTT16P20 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTT16P20 Details Description
Related parts for IXTT16P20
CONN MOD JACK 6P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 170MA 17 OHM TH datasheet.pdf
CABLE TIE MINI NAT 6.2" datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 28K OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 100V X8R 1206 datasheet.pdf
CONN MALE M8 4POS STRT PCB datasheet.pdf