| Internal Part Number | EIS-IXTX32P60P | |
| Standard Package | 30 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | PolarP™ | |
| Packaging | Tube | |
| FET Type | MOSFET P-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 32A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 350 mOhm @ 16A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 1mA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 196nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 11100pF @ 25V | |
| Power - Max | 890W | |