IXYS Corporation IXTY1R6N50P
IXTY1R6N50P picture photo
Mfg. Part Number
IXTY1R6N50P
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 1.6A DPAK
Datasheet Download
IXTY1R6N50P.pdf
Availability of IXTY1R6N50P
QUANTITY
IXTY1R6N50P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTY1R6N50P
Internal Part NumberEIS-IXTY1R6N50P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPolarHV™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C1.6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs6.5 Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 25µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs3.9nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds140pF @ 25V
Power - Max43W