IXYS Corporation IXTY2R4N50P
IXTY2R4N50P picture photo
Mfg. Part Number
IXTY2R4N50P
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 2.4A DPAK
Datasheet Download
IXTY2R4N50P.pdf
Availability of IXTY2R4N50P
QUANTITY
IXTY2R4N50P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTY2R4N50P
Internal Part NumberEIS-IXTY2R4N50P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPolarHV™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2.4A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.75 Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5.5V @ 25µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs6.1nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds240pF @ 25V
Power - Max55W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTY2R4N50P
Related LinksIXTY2, IXTY2R4N50P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTY2R4N50P Details Description
Related parts for IXTY2R4N50P
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC PWR INT SWITCH SGL 14-HTSSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 17POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CIR BRKR 30A 12VDC AUTO RESET datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
GSM/HSPA WITH GPS datasheet.pdf
OSC MEMS 106.2500MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
VERSAFIT ELEC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf