IXYS Corporation IXYN100N65C3H1
IXYN100N65C3H1 picture photo
Mfg. Part Number
IXYN100N65C3H1
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Modules
Brief Description
IGBT XPT 650V 166A SOT-227B
Datasheet Download
IXYN100N65C3H1.pdf
Availability of IXYN100N65C3H1
QUANTITY
IXYN100N65C3H1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXYN100N65C3H1
Internal Part NumberEIS-IXYN100N65C3H1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Modules
SeriesGenX3™, XPT™
IGBT TypePT
ConfigurationSingle
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)650V
Current - Collector (Ic) (Max)166A
Power - Max600W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.3V @ 15V, 70A
Current - Collector Cutoff (Max)50µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce4.98nF @ 25V
InputStandard
NTC ThermistorNo
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseSOT-227-4, miniBLOC
Supplier Device PackageSOT-227B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXYN100N65C3H1
Related LinksIXYN100, IXYN100N65C3H1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXYN100N65C3H1 Details Description
Related parts for IXYN100N65C3H1
Connector Header 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LABEL NYLON CLOTH 19.1X0.64MM datasheet.pdf
CONN ASSY DUAL POS .050 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V 10% BX 0805 datasheet.pdf
RES 127 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 580MA 300 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 55MHZ TO220-7 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf