IXYS Corporation IXYP15N65C3D1M
IXYP15N65C3D1M picture photo
Mfg. Part Number
IXYP15N65C3D1M
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 650V 16A 48W TO-220
Datasheet Download
IXYP15N65C3D1M.pdf
Availability of IXYP15N65C3D1M
QUANTITY
IXYP15N65C3D1M Order Process
Ship out your order
Specifications of IXYP15N65C3D1M
Internal Part NumberEIS-IXYP15N65C3D1M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
SeriesGenX3™, XPT™
PackagingTube
IGBT TypePT
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)650V
Current - Collector (Ic) (Max)16A
Current - Collector Pulsed (Icm)80A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 15A
Power - Max48W
Switching Energy270µJ (on), 230µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge19nC
Td (on/off) @ 25°C15ns/68ns
Test Condition400V, 15A, 20 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)30ns
Package / CaseTO-220-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXYP15N65C3D1M
Related LinksIXYP15N, IXYP15N65C3D1M Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXYP15N65C3D1M Details Description
Related parts for IXYP15N65C3D1M
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A SOT223 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 700A 300VAC datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 50POS DUAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
CONN FPC VERT 28POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf