Eaton (formerly Cooper Bussmann) J60030-1P
J60030-1P picture photo
Mfg. Part Number
J60030-1P
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS
Datasheet Download
J60030-1P.pdf
Availability of J60030-1P
QUANTITY
J60030-1P Order Process
Ship out your order
Specifications of J60030-1P
Internal Part NumberEIS-J60030-1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesJ600
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass J
Fuse Size0.81" Dia x 2.25" L (20.57mm x 57.15mm)
Number of Circuits1
Voltage600V
Current Rating30A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal, Pressure Plate
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)J60030-1P
Related LinksJ600, J60030-1P Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
J60030-1P Details Description
Related parts for J60030-1P
SIDAC ETHERNET BI 58V 150A DO214 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC AFE 24BIT 4.8K 32LFSP datasheet.pdf
ACCELEROMETER DUAL +/-12G SMD datasheet.pdf
CONN TNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
ADHESIVE FERRITE ABSORBENT MATER datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HEADER SOLDER datasheet.pdf
IND, PWR, 1.5UH, 10ADC, SD NPB datasheet.pdf