Eaton (formerly Cooper Bussmann) J60030-3SR
J60030-3SR picture photo
Mfg. Part Number
J60030-3SR
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS
Datasheet Download
J60030-3SR.pdf
Availability of J60030-3SR
QUANTITY
J60030-3SR Order Process
Ship out your order
Specifications of J60030-3SR
Internal Part NumberEIS-J60030-3SR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesJ600
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass J
Fuse Size0.81" Dia x 2.25" L (20.57mm x 57.15mm)
Number of Circuits3
Voltage600V
Current Rating30A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)J60030-3SR
Related LinksJ6003, J60030-3SR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
J60030-3SR Details Description
Related parts for J60030-3SR
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 26AWG .156 BLUE datasheet.pdf
SPACER RECT GEN PURP 0.150" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 10.16MM R/A PCB 5POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf