Eaton (formerly Cooper Bussmann) J60030-3SR
J60030-3SR picture photo
Mfg. Part Number
J60030-3SR
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 600V 30A CHASSIS
Datasheet Download
J60030-3SR.pdf
Availability of J60030-3SR
QUANTITY
J60030-3SR Order Process
Ship out your order
Specifications of J60030-3SR
Internal Part NumberEIS-J60030-3SR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesJ600
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass J
Fuse Size0.81" Dia x 2.25" L (20.57mm x 57.15mm)
Number of Circuits3
Voltage600V
Current Rating30A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleScrew Terminal
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)J60030-3SR
Related LinksJ6003, J60030-3SR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
J60030-3SR Details Description
Related parts for J60030-3SR
IC FPGA 622 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AD5453 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 154 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT STR PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf