Eaton (formerly Cooper Bussmann) J60060-2COR
J60060-2COR picture photo
Mfg. Part Number
J60060-2COR
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS
Datasheet Download
J60060-2COR.pdf
Availability of J60060-2COR
QUANTITY
J60060-2COR Order Process
Ship out your order
Specifications of J60060-2COR
Internal Part NumberEIS-J60060-2COR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesJ600
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsClass J
Fuse Size0.81" Dia x 2.25" L (20.57mm x 57.15mm)
Number of Circuits2
Voltage600V
Current Rating60A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)J60060-2COR
Related LinksJ6006, J60060-2COR Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
J60060-2COR Details Description
Related parts for J60060-2COR
RES SMD 39K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 50POS .156 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 120MA 4-SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf