JAE Electronics JA3106B-24-J28PC-R
JA3106B-24-J28PC-R picture photo
Mfg. Part Number
JA3106B-24-J28PC-R
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG MALE 24POS SILVR CRIMP
Datasheet Download
JA3106B-24-J28PC-R.pdf
Availability of JA3106B-24-J28PC-R
QUANTITY
JA3106B-24-J28PC-R Order Process
Ship out your order
Specifications of JA3106B-24-J28PC-R
Internal Part NumberEIS-JA3106B-24-J28PC-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-J28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JA3106B-24-J28PC-R
Related LinksJA3106B-2, JA3106B-24-J28PC-R Datasheet, JAE Electronics Distributor
JA3106B-24-J28PC-R Details Description
Related parts for JA3106B-24-J28PC-R
VARISTOR 459V 1.2KA DISC 9MM datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 47POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC BUFFER/MULTIPLIER ZD 16-SOIC datasheet.pdf
RES 10K OHM .1% 10 PPM 1/8W datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
CABLE 12COND 28AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CLAMP PLATE 1.27MM I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf