JAE Electronics JA3106B-32-J19PC-R
JA3106B-32-J19PC-R picture photo
Mfg. Part Number
JA3106B-32-J19PC-R
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG MALE 19POS SILVR CRIMP
Datasheet Download
JA3106B-32-J19PC-R.pdf
Availability of JA3106B-32-J19PC-R
QUANTITY
JA3106B-32-J19PC-R Order Process
Ship out your order
Specifications of JA3106B-32-J19PC-R
Internal Part NumberEIS-JA3106B-32-J19PC-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert32-J19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JA3106B-32-J19PC-R
Related LinksJA3106B-3, JA3106B-32-J19PC-R Datasheet, JAE Electronics Distributor
JA3106B-32-J19PC-R Details Description
Related parts for JA3106B-32-J19PC-R
CAP ALUM 3300UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 130K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP SILICON 0.047UF 15% 11V 0402 datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SHLD END 10 COL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf