JAE Electronics JA3106B-32-J19SC-R
JA3106B-32-J19SC-R picture photo
Mfg. Part Number
JA3106B-32-J19SC-R
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG FMALE 19POS SILVR CRMP
Datasheet Download
JA3106B-32-J19SC-R.pdf
Availability of JA3106B-32-J19SC-R
QUANTITY
JA3106B-32-J19SC-R Order Process
Ship out your order
Specifications of JA3106B-32-J19SC-R
Internal Part NumberEIS-JA3106B-32-J19SC-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert32-J19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JA3106B-32-J19SC-R
Related LinksJA3106B-3, JA3106B-32-J19SC-R Datasheet, JAE Electronics Distributor
JA3106B-32-J19SC-R Details Description
Related parts for JA3106B-32-J19SC-R
RES SMD 5.49K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf